Leálló számítógép és laptop – mi lehet a gond?

A számítógépeken és laptopokon futó algoritmusok egyes esetekben kikapcsolhatják a gépet, hogy megelőzzék az alkatrészek károsodását. Ez lehet idegesítő, de jelentős anyagi kártól kímélhet meg téged. Ha viszont többször előfordul a leállás, akkor érdemes kiderítened, mi történik, és megszüntetni az okokat.

Egy gyakori ok – a túlmelegedés

A számítógépek önlekapcsolásának nagyon jelentős részében a túlmelegedés szerepel kiváltó okként. Különösen a processzort védi sok algoritmus, mivel igen érzékeny a hőre.

Ha gyanítod, hogy a proci túlmelegedése miatt lövi ki magát a géped, akkor meg kell nézned az utolsó hőmérséklet értékeket. Ezt az alaplapra épített BIOS szolgáltatja, de a kikapcsolás után nem áll a rendelkezésedre. Ilyenkor érdemes bevetni egy trükköt, és az interneten elérhető segédprogramok egyikét feltelepíteni. Ezek folyamatosan rögzítik a hőmérsékleti adatokat, és a számítógép újraindítása után csak meg kell nyitnod a naplót. Ha azt látod, hogy a kikapcsolás előtti utolsó pillanatokban meredeken nőtt a processzor hőmérséklete, akkor megvan a hiba forrása. Az ilyen szoftverek amúgy más hardvereket is naplózni tudnak, például a videokártya hőmérsékletét is.

Ha a processzor melegszik túl, akkor valami elromlott. Nem szedted szét a számítógépet, nem szerelted le a hűtőbordát a prociról vagy a procit az alaplapról? Ezt az alkatrészt ugyanis ezüst zselé köti össze az alaplapi foglalattal, mely segít elvezetni a hőt. Szétszedés után illik újra zselézni, ha ezt kihagytad, esetlegesen emiatt is túlmelegedhet a CPU.

Amennyiben biztosan nem szedted szét a gépet, akkor érdemes megnézni a procira szerelt hűtőbordát és/vagy ventilátort. Ez könnyen tele tud lenni porral, ami miatt nem hűt, ilyenkor ki kell tisztítani. Ha már régebb óta poros volt, akkor hónapok alatt meghibásodhatott, ilyenkor újat kell belőle venni.

A porosodás laptopoknál is előfordulhat, ott ráadásul gyakori, hogy a műanyag tokozás oldalában lévő, apró réseken ömlik ki a meleg levegő. Ellenőrizd ezeket a réseket, mivel sokszor tele vannak szösszel. Amennyiben kipucolod a kiömlőket, távozni tud a forró levegő és a laptop rendest hűtést kapva nem lövi ki magát folyamatosan.

Bár elméletileg a laptop processzorát is túl lehet húzatni, inkább a Gamer PC procik esetében jellemző az órajel vagy a feszültség növelés. Ha a BIOS-ban vagy valamilyen segédprogrammal belenyúltál a CPU működésébe, az gyakran okozhat túlmelegedést. Amennyiben boostolni akarsz, mindig légy benne biztos, hogy valóban érted a dolgok működését, mert előfordulhat, hogy megölöd a processzort.

Ha a fentiek egyike sem igaz, akkor érdemes megnézni, hogy valóban megfelelő-e a hűtés a gépedben. Amennyiben alkatrészeket cseréltél, azok esetlegesen már több hőt termelnek, amelyekhez komolyabb ventilátorok kellenek. A CPU-ra is szerelhető nagyobb borda, de akár a gépház oldalára is csatlakoztatható kiegészítő hűtés. Az igazán profi Gamer PC-k esetében pedig nem ritka a vízzel működő hűtési rendszer sem.

Mindegyik szerelési munkára igaz, hogy csak akkor fogj hozzá, ha értesz a dolgokhoz. A számítógép érzékeny alkatrészekből áll, ezért indokolt lehet szakszervízhez fordulni.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram