Mindent, amit a számítógép tápegységéről tudni kell

Egyik előző bejegyzésünkben a leálló számítógépek és laptopok okairól írtunk. Igazából oda kívánkozott volna még egy ok, a tápegység is, de ez az eszköz olyan fontos, hogy érdemesebbnek véltük külön cikkbe kiemelni a vele kapcsolatos tudnivalókat.

Ebben a bejegyzésben a számítógépes tápegységet járjuk körbe, így megismerheted, miért nélkülözhetetlen, illetve hogyan kell karban tartani.

Ezt kell tudnod a PC tápjáról

Habár sokszor nem esik túl sok szó róla, a számítógép tápegysége az egyik legfontosabb főalkatrész, a gépben semmi sem működne nélküle. Mindent ez az eszköz lát el árammal, egyes alkatrészek külön kábellel kötődnek hozzá, míg másoknak az alaplapon keresztül biztosítja az energiát.

Leegyszerűsítve a táp a konnektorból kapott 220V-os váltóáramból csinál egyenáramot, különböző feszültséggel. Az alaplap és a bővítőkártyák általában 3,3 V-ot igényelnek, míg a ventilátorok és a tárolók 12 V-ot. Emellett még védelmi és szabályozási feladatai is vannak, de ezekbe nem érdemes bele menni, enélkül is látható, mennyire fontos.

A tápot egy vagy több ventilátor hűti, melyek ugyanúgy érzékenyek a porra, mint a CPU vagy a GPU ventilátorai. Ha nem figyelsz oda, a táp lassan elkoszolódik, a lerakódott por pedig a tömegével kibillenti a ventilátor forgórészét az egyensúlyából. Ez elkezd másképp kopni, és akár pár hónap alatt meg is adhatja magát. Ha odafigyelsz, akkor látod a vastagon lerakódott port a táp levegőkifújásánál, ha viszont nem foglalkozol vele, akkor egy idő után a kerregő hang is gyanúra adhat okot. De előbb-utóbb a venti behal, a táp pedig túlmelegszik és kikapcsolódik a számítógép.

Ha a ventilátor már nem működik, akkor általában teljes tápcserével nézel szemben. Ebben az elektronikai alkatrészben ugyanis kondenzátorok és más eszközök találhatók, melyek nem nagyon szeretik, ha hozzájuk nyúlnak. Számítógépes szervizekben sem szoktak vele foglalkozni, és hacsak nem vagy elektroműszerész, akkor nem szabad otthon hozzányúlnod. A tápegység a megbontása után veszélyes lehet, pár ezer forintért tilos kockáztatni!

A táp komplett kicserélése viszonylag gyors folyamat, ki kell csavarozni a hátsó csavarokat, amelyek a PC házához rögzítik, majd lehúzni a kábeleit az alaplapról és a más részegységekről. Utána az új táp kábeleit rá kell dugni ugyanezekre a helyekre és a dobozt visszaszerelni a számítógép házára. Ez gyakorlott szervizesnek rövid időn belül sikerül, onnantól fogva csak ügyelned kell a megfelelő karban tartásra.

A tápegységek eltérő árát egyrészt pont az okozza, hogy a drágább modellekben ritkábban hal meg a ventilátor, emiatt sokáig bírják a feladatukat. Másrészt pedig a belső forrasztásaik és elektronikai kapcsolódásaik sem engednek el, ezért a gyártó hosszú garanciát is vállalhat a minőségükre. A tápegységnél mindig válassz megbízható forrást, és kerüld el a noname üzleteket. Mivel ez a főalkatrész kapja a 220 V-ot, ezért az ismeretlen helyről érkező, összetákolt termékek akár túl nagy feszültséget ereszthetnek rá a PC alkatrészeire, amivel meg is sütheti őket.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram