Karbantartási kisokos: így tisztítsd meg a billentyűzetet, az egeret és a monitort

számítógép a folyamatos használat során elkoszolódik, ez nem csak a gépházra és az alkatrészeire vonatkozik, hanem a perifériákra is. Ebben a cikkben hasznos tudnivalókat osztunk meg a karbantartásról, hogy a géped mindig tökéletesen működjön.

Az egér és a billentyűzet van kitéve a legnagyobb terhelésnek

Mivel a billentyűzet és az egér folyamatos használat alatt van, ezért ezek a perifériák nagyon könnyen koszosak lehetnek. Nem csak a működésükben léphetnek fel problémák, de a koszos részeket megérintve, fertőzéseket is összeszedhetsz. A karbantartásuk nagyon könnyű, így nem érdemes kihagyni.

A billentyűzetet enyhén nedves ronggyal törölheted át, de ügyelned kell arra, hogy ne jusson víz a billentyűk közé. Emellett az sem árt, ha fejre állítva kissé megrázod, hogy kihulljanak a beleesett hajszálak és morzsadarabkák. Ha nagyon unatkozol, egy tapétavágóval vagy más lapos tárggyal ki is pattinthatod a billentyűket, de ez nagyon macerás, és amikor ennyire koszos a klaviatúra, akkor már jobb újat venni. Amennyiben mégis nekiesel a belsejének, arra figyelned kell, hogy a hosszabb és nagyobb gombokat fémrugó foghatja a helyükre, ez eltörhet a feszegetés hatására.

Az egérnél alapvetően még könnyebb dolgod van, csak törölgesd át a felületét és az alját, figyelve, hogy ne jusson bele a nedvesség. Amennyiben még nem infra egered van, hanem a klasszikus gumigolyóval működik, az alját fél fordulattal forgasd el, vedd ki a golyót, majd szedd le az összegyűlt koszt a két görgőről. Ezután a gumi alkatrészt a helyére téve újabb fél évig nincs tennivalód vele.

A monitorra is gondot kell viselni

Bár általában fel sem tűnik, a monitor is nagyon koszos tud lenni. Elég végig húzni az ujjad a szegélyein, a talpán vagy a hátán, és látni fogod, hogy vastagon áll rajta a por. Ha pedig kissé megdöntöd, akkor a fény másképp vetül rá, és jó eséllyel tele lesz apró pöttyökkel. Ezek a mindennapi élet nyomai, elég egyet tüsszenteni, hangosabban beszélni, és máris a kijelző látja a kárát. A fényre odagyűlő bogarak is ott hagyhatják a nyomukat, ezeket is el kell távolítani.

Mivel a monitor alsó hangon is több tízezer forintos periféria, ezért óvatosan kell tisztítanod. Az alapszabály az, hogy mindig kövesd a gyártó utasításait a takarítás során. Az fontos, hogy mindig áramtalaníts a munka megkezdése előtt, tehát nem elég csak kikapcsolni a kijelzőt, hanem ki is kell húzni. A keretet enyhén nedves ronggyal törölheted át, különösen ügyelve arra, hogy nedvesség semmiképp se jusson a tokozáson belülre. A megjelenítésért felelős részt pedig elektronikai termékekre használható tisztítószerrel és nem karcoló, mikroszálas törlőkendővel takaríthatod meg. Ha a szer elsőre nem oldja fel a szennyeződéseket, akkor végezd el a műveletet újra, de semmiképp se áztasd el a monitort a vegyszerrel!

Ma már nagyon olcsón lehet kapni a különféle kijelző védő fóliákat, ezek a monitor esetében a legtöbbször ragasztóanyag nélkül is felhelyezhetők. Ha ilyet vásárolsz, a takarítás még könnyebbé válik, ráadásul sok esetben ezek a fóliák további előnyökkel rendelkeznek, könnyebbé teszik az olvasást vagy tompítják a szemet érő káros hatásokat.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram