Intel Core i3, i5, i7 és i9 – mit kell tudni ezekről a processzorokról?

Az Intel processzorral ellátott számítógépeknél gyakran találkozhatsz egy matricával, amit rendszerint a házra ragasztanak, ezen pedig a Core i3, i5, i7 vagy i9 olvasható. Ez a felhasznált processzor típusára utal, és a közkeletű tévhit ellenére semmi köze a processzormagok számához. A jelölések az Intel kissé furcsa elnevezési szokásait mutatják, amely mára már jóval túlhaladta az eredeti koncepciót.

A Core jelölések kitalálásakor ugyanis az i3 jelölte a belépő szintet, az i5 a közepes procikat, az i7 pedig a legjobbakat, i9 meg nem is létezett. Aztán az évek múlásával a cég nem változtatott az elnevezési szokásain, ami óhatatlanul ahhoz vezetett, hogy az újabb belépő szintű procik már erősebbek is lehettek a korábbi élmezőnynél.

Ebben a cikkben ennek az érdekességnek járunk utána, hogy te is könnyebben kiigazodj az Intel processzor elnevezések között.

Mi az az Intel Core?

Az Intel korábban is sokféle elnevezést használt a termékeire, kezdve a máig jól csengő Pentium szériával, majd ennek legyengített változatával, a Celeronnal. 2006-tól azonban újabb termékneveket kreált, az Intel Core és Core 2-t. Ez még nem a mai Core sorozat, csupán a 32, illetve a 64 bites CPU-kat különböztették meg vele. Aztán ezekből elkészült az olcsóbb és lebutított változat, amiben csak 1 mag volt aktív. Onnantól fogva mindkét Core-ból volt Duo és Solo is. Hogy még bonyolultabb legyen a helyzet, a Core 2 processzoroknak készült egy sokkal jobban lebutított változata is, az lett a Pentium Dual-Core.

Végül 2008-ban teljesen új koncepcióval állt elő az cég, és újra bevezette a Core elnevezést. 2010-ben jöttek ki az új Core i7 processzorok, ezeket pedig követték a Core i5-ösök, majd a Core i3-asok. Akkor még érvényes volt a bevezetőben már említett erősorrend, annyi kiegészítéssel, hogy a leggyengébb teljesítményű processzorok a Celeron nevet kapták, őket követték a Pentium CPU-k, majd következtek a Core i3, i5 és i7 változatok. Celeron és Pentium processzorok ma is léteznek, jellemzően a belépő szintű számítógépek használják őket, illetve speciális célgépek, mini PC-k vagy hasonló eszközök, az olcsóbb áruk miatt.

Melyik a jobb processzor?

Mivel az évek során újabb és újabb Core processzorok jöttek ki, így ma már nem mondható ki biztosan, hogy egy Core i5 jobb, mint egy Core i3. Alapszabályként érvényes, hogy egy újabb generációs processzor jobb, mint egy korábbi, de ez sem minden esetben igaz például egy új i3 és egy régebbi i7 között.

A több processzormag nagyobb teljesítményt jelenthet, de csak akkor, ha a gépen futó szoftverek ki is tudják használni ezt az előnyt. Ha nem így írták meg őket, akkor az az adott program nem fog gyorsabban futni a dual-, quad- vagy octa core processzorokon.

Hasonló a helyzet az órajellel, ahol a gyorsabb processzor is el tud bukni a lassabbal szemben, ha az utóbbi több magot tartalmaz, és a rajta lévő programok aktívan használják őket. Az Intel hyper-threadingjét tudó CPU-k pedig magonként már nem csak egyetlen szálon tudnak feladatot végrehajtani, ez ismét nagyobb teljesítményt jelent.

A fentiekből már az is látszik, hogy nem csak az elnevezések nem segítenek az összehasonlításban, hanem a futtatott programoktól is függ, melyik processzorral jársz a legjobban. Egész jó segítséget kaphatsz még az internetes összehasonlító oldalaktól, ahol megadod kettő vagy több CPU pontos típusát, a rendszer pedig összeveti egymással a tulajdonságaikat. Amennyiben további infóra van szükséged a megfelelő processzor kiválasztásában, vedd fel velünk a kapcsolatot, és megtaláljuk a neked legjobb terméket!

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram